Kütüphane Yazılımları

Kütüphane Otomasyon Sistemi

Bilgi kaynaklarının izlenmesi, kayıt altına alınması ve özgün bilgi üretimi için gerekli tüketim ortamının alt yapısını yaratma işlevlerine sahip olan kütüphaneler,sadece dijital ve yazılı verilerin saklandığı mekanlar değil aynı zamanda bilgi alışverişinin gerçekleştiği sosyal kurumlardır.İnternet teknolojisinin herkes tarafından erişilebilir hale gelmesinden sonra,kütüphane otomasyon sistemleri sadece kütüphane ortamlarında bilgisayar kullanımlarını değil tüm bu işlemlerin internet ortamında ve senkron bir şekilde gerçekleştirilmesi aşamasına geçmiştir.Mobil teknolojileri de içine alan yeni nesil kütüphane otomasyon sistemleri ile 'dijital kütüphaneler' çağına geçmiş bulunuyoruz.

KOHA Nedir?

KOHA, tam özellikli bir Entegre Kütüphane Sistemidir . Yeni Zelanda'da HORIPHENUA LIBRARY TRUST ve KATIPO COMMUNICATIONS tarafından geliştirilen dünyanın ilk açık kaynaklı kütüphane yönetim sistemidir.

KOHA-Kullanım Alanları

Afrika, Avustralya, Kanada, ABD, Fransa, Hindistan, Yeni Zelanda ve Türkiye başta olmak üzere pek çok ülkede akademi, kamu, okul ve özel kütüphaneler de dahil olmak üzere çok sayıda kütüphane KOHA'yı kullanmaktadır.Türkiye'de Kültür Bakanlığı bünyesi altında olan 1140 kütüphanede KOHA kütüphane otomasyonu kullanılmaktadır. Kültür Bakanlığı KOHA kütüphane yönetim sistemi dünyanın en büyük KOHA sistemidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi KOHA kütüphane otomasyon sistemi kullanmaktadır. Özel ve devlet üniversiteleri arasında KOHA kullanımı oldukça yaygınlaşmaktadır. Bu sistemin yönetim, destek ve bakım hizmetleri PARANTEZ TEKNOLOJİ tarafından verilmektedir.

Neden KOHA?

KOHA denenmiş ve test edilmiş dünya çapında yüzlerce kütüphanede kullanılarak kararlılığı ve ölçeklenebilirliğini göstermiştir. Açık kaynaklı çözümler dünya genelinde bir çok sağlayıcı tarafından geliştirilen ve desteklenen istikrarlı kod tabanları vardır. Kullanıcı odaklı açık kaynaklı yazılımda hangi özelliklerin önemli olduğuna kullanıcı karar verir. Kod açıktır, kullanıcılar yenilik yapmakta özgürdür ve ihtiyaçlarını karşılamak için yazılımı geliştirirler.Ücretsiz yenilik aynı zamanda patentli yazılımlara kıyasla açık kaynak yazılımın çok daha hızlı gelişmeye sahip olduğu anlamına gelir. Kullanıcılar, yalnızca ihtiyaç duydukları destek ve talep ettikleri ek satıcı hizmetleri için ödeme yaparlar. Bu ise KOHA'nın kurulumu, sürüm yükseltilmesi, bakımı ve destek hizmetleri anlamına gelir. KOHA standart bileşenleri dışında bileşen geliştirmeye uygun bir yazılım alt yapısına sahiptir.

KOHA'da Neler Yapıyoruz?

PARANTEZ TEKNOLOJİ ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar çerçevesinde KOHA kütüphane sistemine yeni modüller ekleme çalışmaları yürütmekte, var olan modülleri geliştirmektedir. KOHA içerisinde ISBN entegrasyonu , farklı listeler, envanter/stok düşümleri, istatistik modülü, çevrimdışı sirkülasyon, TC Kimlik entegrasyonu, raporlama modülleri geliştiriyoruz. KOHA'nın e-devlet entegrasyonu firmamız tarafından gerçekleştirilmiştir. E-devlet entegrasyonu içerisinde ön kayıt, kullanıcıların kişisel verilerinin görme/güncelleme ve katalog tarama modülleri yer almaktadır. KOHA-Mobil 2018 itibari ile hayata geçmiştir. KOHA içerisinde e-kitap modülü geliştirilerek katalog taramalara e-kitaplar da dahil edilmiştir. Firmamız KOHA'nın sunucu tarafı ile ilgili olarak uzman bir ekiple çalışmaktadır. Sistemde oluşan aksaklıklara deneyimli personelimizle kısa sürede müdahale ederek aksaklıklar giderilmektedir. Sistemlerin rutin bakımları belirli bir periyot dahilinde yapılmaktadır. KOHA, kurulumu ve bakım/destek süreçlerinde kütüphanecilik standartlarına hakim teknik personel ile hizmet vermekteyiz. Bu süreçlerde kütüphane personeliyle KOHA birbirimizin eş güdümüne önem vermekteyiz.

Yukarı